All Products
Product Details
| Material Series | 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000series | Thickness Range | 0.3-14mm |
|---|---|---|---|
| Width Range | 50-2000mm | Length Options | 3m, 6m, 12m Or Custom |
| Coil Weight | 2-6 Tons | Temper Options | O/H111, H112, H12/H22/H32, H14/H24/H34, H16/H26/H36, H18/H28/H38, H114/H194 |
Product Description
1060 Aluminum Plate
Product Overview
| Product Name | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Capacity | 1000 tons/month |
| Certifications | ISO 9001 |
Material Specifications
| Material Series |
|
|---|---|
| Thickness | 0.3-14mm |
| Width | 50-2000 mm |
| Coil Weight | 2-6 tons |
| Temper | O/H111 H112 H12/H22/H32 H14/H24/H34 H16/H26/H36 H18/H28/H38 H114/H194, etc. |
| Specification | Thickness ≤ 30mm; Width ≤ 2200mm; Length ≤ 12000mm OR Coil (C) |
Applications
- Further making utensil
- Solar reflective film
- The appearance of the building
- Interior decorating: ceilings, walls, etc.
- Furniture cabinets
- Elevator decoration
- Signs, nameplate, bags making
- Decorated inside and outside the car
- Household appliances: refrigerators, microwave ovens, audio equipment, etc.
- The consumer electronics: mobile phones, digital cameras, MP3, U disk, etc.
- Decoration, heat-sink device, external walls, storage, sheets for construction, etc.
Product Features
Good rust resistance, not suitable for heat treatments
Good corrosion resistant performance
Well welding property
Good plasticity
Low strength but suitable for cold working hardening
Payment & Shipping
| Payment Terms | 30% deposit in advance, 70% balance before delivery |
|---|---|
| Container Sizes |
|
Product Display
