All Products
Product Details
| Material Series | 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000series | Thickness Range | 0.3-14mm |
|---|---|---|---|
| Width Range | 50-2000mm | Coil Weight | 2-6 Tons |
| Temper Options | O/H111 H112 H12/H22/H32 H14/H24/H34 H16/H26/H36 H18/H28/H38 H114/H194 | Max Dimensions | Thickness≤30mm; Width≤2200mm; Length≤12000mm |
Product Description
6061, 6063 Aluminum Coil
| Product Name | Aluminum coil |
|---|---|
| Capacity | 1000 tons/month |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material |
1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000 series including:
|
| Thickness | 0.3-14mm |
| Width | 50-2000 mm |
| Coil Weight | 2-6 tons |
| Payment | 30% deposit in advance, 70% balance before delivery |
| Container Size |
|
| Temper | O/H111 H112 H12/H22/H32 H14/H24/H34 H16/H26/H36 H18/H28/H38 H114/H194, etc. |
| Specification | Thickness ≤ 30mm; Width ≤ 2200mm Length ≤ 12000mm OR Coil (C) |
Applications
- Further making utensil
- Solar reflective film
- The appearance of the building
- Interior decorating: ceilings, walls, etc.
- Furniture cabinets
- Elevator decoration
- Signs, nameplate, bags making
- Decorated inside and outside the car
- Household appliances: refrigerators, microwave ovens, audio equipment, etc.
- The consumer electronics: mobile phones, digital cameras, MP3, U disk, etc.
- Decoration, heat-sink device, external walls, storage, sheets for construction, etc.
Features
Good rust resistance, not suitable for heat treatments, good corrosion resistant performance, well welding property, good plasticity, low strength but suitable for cold working hardening
Product Display
