All Products
Product Details
| Material Series | 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000 | Thickness | 0.3-14mm |
|---|---|---|---|
| Width | 50-2000mm | Coil Weight | 2-6 Tons |
| Temper | O/H111 H112 H12/H22/H32 H14/H24/H34 H16/H26/H36 H18/H28/H38 H114/H194 | Max Dimensions | Thickness≤30mm; Width≤2200mm; Length≤12000mm |
Product Description
3003, 3004 Aluminum Coil
Product Specifications
| Product Name | Aluminum Coil |
|---|---|
| Capacity | 1000 tons/month |
| Certifications | ISO 9001 |
| Material |
1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000 series including:
|
| Thickness | 0.3-14mm |
| Width | 50-2000 mm |
| Coil Weight | 2-6 tons |
| Payment Terms | 30% deposit in advance, 70% balance before delivery |
| Temper | O/H111 H112 H12/H22/H32 H14/H24/H34 H16/H26/H36 H18/H28/H38 H114/H194, etc. |
| Specification | Thickness ≤30mm; Width ≤2200mm Length ≤12000mm OR Coil (C) |
Applications
- Further making utensil
- Solar reflective film
- The appearance of the building
- Interior decorating: ceilings, walls, etc.
- Furniture cabinets
- Elevator decoration
- Signs, nameplate, bags making
- Decorated inside and outside the car
- Household appliances: refrigerators, microwave ovens, audio equipment, etc.
- The consumer electronics: mobile phones, digital cameras, MP3, U disk, etc.
- Decoration, heat-sink device, external walls, storage, sheets for construction, etc.
Container Sizes
| 20ft GP | 5898mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High) - 24-26 CBM |
|---|---|
| 40ft GP | 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High) - 54 CBM |
| 40ft HC | 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2698mm (High) - 68 CBM |
Product Features
• Good rust resistance
• Not suitable for heat treatments
• Good corrosion resistant performance
• Well welding property
• Good plasticity
• Low strength but suitable for cold working hardening
Product Display
