All Products
Product Details
| Material | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8 | Thickness | 0.12-0.55mm |
|---|---|---|---|
| Width | 8-1050mm | Length | 3m, 6m, 12m Or Custom |
| Coil Weight | 2-6 Tons | Temper | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR8M, DR9, DR9M, DR10 |
Product Description
Tinned Steel Plate
Product Specifications
| Product Name | Tinned Steel Plate |
|---|---|
| Capacity | 1000 tons/month |
| Certifications | ISO, RoHS, IBR |
| Material | T1, T2, T3, T4, T5, Dr7, Dr8, Dr8m, Dr9, Dr9m, Dr10 etc. |
| Thickness | 0.12-0.55mm |
| Width | 8-1050 mm |
| Coil Weight | 2-6 tons |
| Payment Terms | 30% deposit in advance, 70% balance before delivery |
Applications
- Further making utensil
- Solar reflective film
- The appearance of the building
- Interior decorating: ceilings, walls, etc.
- Furniture cabinets
- Elevator decoration
- Signs, nameplate, bags making
- Decorated inside and outside the car
- Household appliances: refrigerators, microwave ovens, audio equipment, etc.
- The consumer electronics: mobile phones, digital cameras, MP3, U disk, etc.
Container Specifications
| 20ft GP | 5898mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High) - 24-26 CBM |
|---|---|
| 40ft GP | 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High) - 54 CBM |
| 40ft HC | 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2698mm (High) - 68 CBM |
Technical Properties
Temper: T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR8M, DR9, DR9M, DR10 etc.
Specification: Thickness ≤ 30mm; Width ≤ 2200mm; Length ≤ 12000mm OR Coil (C)
Additional Applications: Decoration, heat-sink device, external walls, storage, sheets for construction, etc.
Features:
- Good rust resistance
- Not suitable for heat treatments
- Good corrosion resistant performance
- Well welding property
- Good plasticity
- Low strength but suitable for cold working hardening
Product Display
Recommended Products
