All Products
Product Details
| Material | 201, 202, 304, 304L, 309S, 310S, 316, 316L, 317, 317L, 321, 410, 430, 430F, 409, 904L | Thickness | 0.1mm-150mm |
|---|---|---|---|
| Width | 500mm-3000mm | Length | 500mm-6000mm |
| Surface | 2B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, Mirror, Checkered, Embossed, Hair Line, Sand Blast, Brush, Etching | Container Size | 20ft GP: 5898mm X 2352mm X 2393mm, 40ft GP: 12032mm X 2352mm X 2393mm, 40ft HC: 12032mm X 2352mm X 2698mm |
Product Description
201,202 Stainless Steel Plate
High-quality stainless steel plates and sheets available in various grades and specifications for industrial applications.
Product Specifications
| Item | Stainless steel plate, stainless steel sheet (Hot rolled, cold rolled), Stainless Steel Sheet/Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240, GB/T3280-2007, JIS4304-2005, ASTM A167, EN10088-2-2005, etc. |
| Material | 310S, 310, 309, 309S, 316, 316L, 316Ti, 317, 317L, 321, 321H, 347, 347H, 304, 304L, 302, 301, 201, 202, 403, 405, 409, 409L, 410, 410S, 420, 430, 631, 904L, Duplex, etc. |
| Surface | 2B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, mirror, checkered, embossed, hair line, sand blast, Brush, etching, etc. |
| Thickness | 0.01~200mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc. |
| Length | 2000mm, 2440mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, etc. |
Packaging & Logistics
| Package | Standard export package, suitable for all kinds of transport, or as required. |
|---|---|
| Container Size |
20ft GP: 5898mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High) 40ft GP: 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High) 40ft HC: 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2698mm (High) |
Commercial Terms
| Price Term | Ex-Work, FOB, CNF, CFR, CIF, FCA, DDP, DDU, etc. |
|---|---|
| Payment Term | TT, L/C, Western Union, D/P |
| Minimum Order Quantity | 500Kg |
Applications
- Construction field and ship building industry
- Petroleum and chemical industries
- War and electricity industries
- Food processing and medical industry
- Boiler heat exchanger applications
- Machinery and hardware fields
- Custom manufacturing according to customer requirements
Global Export
Exporting to Ireland, Indonesia, Ukraine, Saudi Arabia, Spain, Canada, USA, Brazil, Thailand, Korea, India, Egypt, Oman, Malaysia, Bangladesh, Dubai, Vietnam, Kuwait, Peru, Mexico, Russia, and many other countries worldwide.
Product Display
Contact Information:
If you have any questions, please feel free to contact us. We assure your inquiry or requirements will receive prompt attention.
If you have any questions, please feel free to contact us. We assure your inquiry or requirements will receive prompt attention.
