All Products
Product Details
| Grade | 201, 202, 304, 304L, 309S, 310S, 316, 316L, 317, 317L, 321, 410,430, 430F,409,904L | Thickness | 0.1mm - 150mm |
|---|---|---|---|
| Width | 500mm - 6000mm | Length | 500mm - 3000mm |
| Surface Treatment | 2B Or According To Customer Requirement | Thickness Tolerance | ±0.01mm |
Product Description
304, 306, 316 Stainless Steel Coil
Product Specifications
| Product Name | Stainless Steel Coil |
|---|---|
| Length | As required |
| Width | 3mm-2000mm or as required |
| Thickness | 0.1mm-300mm or as required |
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS, GB, JIS, SUS, EN, etc. |
| Technique | Hot rolled / Cold rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.01mm |
Available Materials
201, 202, 301, 302, 303, 304, 304L, 304H, 310S, 316, 316L, 317L, 321, 310S, 309S, 410, 410S, 420, 430, 431, 440A, 904L
Applications
- High temperature applications
- Medical devices
- Building materials
- Chemical industry
- Food industry
- Agriculture
- Ship components
- Food and beverage packaging
- Kitchen supplies
- Transportation (trains, aircraft, vehicles)
- Conveyor belts
- Bolts, nuts, springs
- Screening applications
Order & Shipping Details
| Minimum Order Quantity | 25 tons (sample orders accepted) |
|---|---|
| Shipment Time | Within 15-20 workdays after receiving deposit or L/C |
| Export Packing | Waterproof paper and steel strip packed. Standard Export Seaworthy Package. Suitable for all transport methods, or as required |
| Production Capacity | 250,000 tons/year |
Product Display
