| Material | 201, 202, 304, 304L, 309S, 310S, 316, 316L, 317, 317L, 321, 410, 430, 430F, 409, 904L | Thickness | 0.1mm-150mm |
|---|---|---|---|
| Width | 500mm-3000mm | Length | 500mm-6000mm |
| Surface Finish | 2B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, Mirror, Checkered, Embossed, Hair Line, Sand Blast, Brush, Etching | Container Size | 20ft GP: 5898mm X 2352mm X 2393mm, 40ft GP: 12032mm X 2352mm X 2393mm, 40ft HC: 12032mm X 2352mm X 2698mm |
Stainless steel plates and sheets available in hot rolled and cold rolled varieties, including 304 and 316L grades. Our stainless steel plates offer excellent corrosion resistance and durability for various industrial applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| Standard | ASTM A240, GB/T3280-2007, JIS4304-2005, ASTM A167, EN10088-2-2005, etc. |
| Material | 310S, 310, 309, 309S, 316, 316L, 316Ti, 317, 317L, 321, 321H, 347, 347H, 304, 304L, 302, 301, 201, 202, 403, 405, 409, 409L, 410, 410S, 420, 430, 631, 904L, Duplex, etc. |
| Surface | 2B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, mirror, checkered, embossed, hair line, sand blast, Brush, etching, etc. |
| Thickness | 0.01~200mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc. |
| Length | 2000mm, 2440mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, etc. |
Standard export package, suitable for all kinds of transport, or as required.
- 20ft GP: 5898mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High)
- 40ft GP: 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2393mm (High)
- 40ft HC: 12032mm (Length) × 2352mm (Width) × 2698mm (High)
| Term Type | Options |
|---|---|
| Price Terms | Ex-Work, FOB, CNF, CFR, CIF, FCA, DDP, DDU, etc. |
| Payment Terms | TT, L/C, Western Union, D/P |
| Minimum Order | 500Kg |
We export to numerous countries worldwide including Ireland, Indonesia, Ukraine, Saudi Arabia, Spain, Canada, USA, Brazil, Thailand, Korea, India, Egypt, Oman, Malaysia, Bangladesh, Dubai, Vietnam, Kuwait, Peru, Mexico, Russia, and many others.
Stainless steel plates are widely used in:
- Construction field
- Ship building industry
- Petroleum and chemical industries
- War and electricity industries
- Food processing and medical industry
- Boiler heat exchangers
- Machinery and hardware fields
Custom manufacturing available according to customer requirements.
If you have any questions, please feel free to contact us. We guarantee your inquiry or requirements will receive prompt attention.
