All Products
Product Details
| Thickness | 0.13-2.5mm | Width | 600mm To 1500mm |
|---|---|---|---|
| Length | 1m, 3m, 6m | Zinc Coating | 60g/m2-600g/m2 |
| Tensile Strength | 28.1 - 49.2kgf/mm2 | Elongation | Min.25% |
Product Description
ASTM A36 Galvanized Sheet
Product Specifications
| Product Name | Galvanized Steel Sheet |
|---|---|
| Grade | SPCC, SPCD, SPCE, ST12-15, DC01-06, Q195A-Q235A, Q195AF-Q235AF, Q295A(B)-Q345A(B) |
| Standard | GB, JIS, DIN, AISI, ASTM |
| Thickness | 0.13-2.5mm or according to customer's special request |
| Width | 600mm to 1500mm, all available |
| Elongation | Min. 25% |
| Zinc Coating Weight | 60g/m²-600g/m² |
| Tensile Strength | 28.1 - 49.2 kgf/mm² |
| Edge | Mill edge, cut edge |
| Surface | Pre galvanized, hot dip galvanized, color coated, etc. |
Business Terms
| Trade Term | FOB, CIF, CFR, EXW, etc. |
|---|---|
| Price Term | T/T, L/C, Western Union, Paypal, Apple Pay, Google Pay, D/A, D/P, MoneyGram |
| Certificate | ISO9001, CE |
| Delivery Times | Delivered within 7 days after the receipt of deposit |
Applications
- Refrigerator shutter & side panels, Washer, Freezers, Air conditions
- Rice Cooker, Microwave Ovens, Water Heaters, Sterilization Cabinets, Range Hoods, Computer Panels, DVD/DVB panels, TV back panel etc.
Production Capabilities
Production Lines:
- 5 sets of galvanized steel coils producing lines
- 3 sets of hot rolled steel coils producing lines
- 3 sets of hot rolled steel plate producing lines
- 5 sets of deformed steel bar producing lines
Equipment:
- Laser cutting machine
- CNC hydraulic punching machine
- Bending machine
- Shearing machine
Quality Assurance
We are one of the domestic biggest suppliers and export to all over the world.
Special specifications of steel products can be produced.
Production process strictly conforms to the international standards of DIN/ASTM/AISI/JIS/BS to ensure quality.
We can process or produce according to your drawings.
Product Display
Recommended Products
