All Products
Product Details
| Thickness | 0.13-2.5mm | Width | 600mm To 1500mm |
|---|---|---|---|
| Length | 1m, 3m, 6m | Zinc Coating Weight | 60g/m2-600g/m2 |
| Tensile Strength | 28.1 - 49.2kgf/mm2 | Elongation | Min.25% |
Product Description
Hot Dipped Galvanized Sheet
Product Specifications
| Product Name | Galvanized Steel Sheet |
|---|---|
| Grade | SPCC, SPCD, SPCE, ST12-15, DC01-06, Q195A-Q235A, Q195AF-Q235AF, Q295A(B)-Q345A(B) |
| Standard | GB, JIS, DIN, AISI, ASTM |
| Thickness | 0.13-2.5mm or according to customer's special request |
| Width | 600mm to 1500mm, all available |
| Elongation | Min. 25% |
| Zinc Coating Weight | 60g/m²-600g/m² |
| Tensile Strength | 28.1 - 49.2 kgf/mm² |
| Edge | Mill edge, cut edge |
| Surface | Pre galvanized, hot dip galvanized, color coated, etc. |
Business Terms
Trade Term:
FOB, CIF, CFR, EXW, etc.
FOB, CIF, CFR, EXW, etc.
Price Term:
T/T, L/C, Western Union, Paypal, Apple Pay, Google Pay, D/A, D/P, MoneyGram
T/T, L/C, Western Union, Paypal, Apple Pay, Google Pay, D/A, D/P, MoneyGram
Certificate:
ISO9001, CE
ISO9001, CE
Delivery Times:
Delivered within 7 days after receipt of deposit
Delivered within 7 days after receipt of deposit
Applications
- Refrigerator shutter & side panels, Washer, Freezers, Air conditioners
- Rice Cooker, Microwave Ovens, Water Heaters, Sterilization Cabinets, Range Hoods
- Computer Panels, DVD/DVB panels, TV back panel etc.
Production Capabilities
Galvanized Steel Coils:
5 production lines
5 production lines
Hot Rolled Steel Coils:
3 production lines
3 production lines
Hot Rolled Steel Plate:
3 production lines
3 production lines
Deformed Steel Bar:
5 production lines
5 production lines
Equipment
- Laser cutting machine
- CNC hydraulic punching machine
- Bending machine
- Shearing machine
Quality Assurance
Production process strictly conforms to international standards of DIN/ASTM/AISI/JIS/BS to ensure quality.
We can process or produce according to your drawings and specifications.
Special specifications of steel products can be produced to meet your requirements.
Market Presence
We are one of the domestic biggest suppliers and export to all over the world.
Product Display
