All Products
Product Details
| Thickness | 0.12-3.0mm | Width | 600-2000mm |
|---|---|---|---|
| Coil Inner Diameter | 508mm/610mm | Zinc Coating | 20-600g/m2 |
| Coil Weight | 3-8 Tons | Spangle Type | Zero Spangle, Small Spangle, Regular Spangle, Big Spangle |
Product Description
DX51D+Z Galvanized Coil
Product Specifications
| Name | Galvanized steel coil |
|---|---|
| Standard | ASTM A526, A528, A444, A653, JIS G3302, EN10142, EN1012, etc. |
| Grade | DX51D+Z, DX52D+Z, DC52D+Z, DC51D+Z, S350GD+Z, G550, SGCC, DD52D+Z, etc. |
| Thickness | 0.12-3.0mm (customizable, above 3.0mm available) |
| Width | 600-2000mm (customizable) |
| Length | As per customer requirements |
| Coil Inner Diameter | 508mm/610mm (customizable) |
| Zinc Coating | 20-600g/m² |
| Technique | Hot dipped (electro also available) |
| Coil Weight | 3-8 tons |
Surface & Processing Options
Spangle Type:
Zero spangle, small spangle, regular spangle, big spangle
Zero spangle, small spangle, regular spangle, big spangle
Surface Treatment:
Chromated/non-chromated, oiled/non-oiled, anti-fingerprints
Chromated/non-chromated, oiled/non-oiled, anti-fingerprints
Quality & Certification
Certification: CE, ISO9001-2008, SGS
Production Standards: DIN, ASTM, AISI, JIS, BS
Production Standards: DIN, ASTM, AISI, JIS, BS
Production Capabilities
- 5 sets of galvanized steel coils producing lines
- 3 sets of hot rolled steel coils producing lines
- 3 sets of hot rolled steel plate producing lines
- 5 sets of deformed steel bar producing lines
Equipment
- Laser cutting machine
- CNC hydraulic punching machine
- Bending machine
- Shearing machine
Customization & Market
Market Presence: One of the domestic biggest suppliers, exporting worldwide
Customization: Special specifications available, production according to customer drawings
Customization: Special specifications available, production according to customer drawings
Packaging & Delivery
| Packaging | 3 layers: kraft paper outside + water-proof plastic film in the middle + steel plate covered with strips outside |
|---|---|
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, PayPal, etc. |
| Delivery Time | Approximately 10 days for stock goods, 7-20 days for customized goods |
Product Display
