| Material | ST12,ST13,ST14,ST37,SPCC,SPCD,SPCE | Thickness | 2-400mm |
|---|---|---|---|
| Width | 600-2000mm | Length | 1-12m |
| Surface Treatment | COATED | Tolerance | ±1% |
| Product Name | Carbon Steel Plate / Carbon Steel Sheet |
|---|---|
| Technology | Hot Rolled; Cold Rolled; Cold Drawn |
| Thickness | 2-400mm |
| Width | 600-2000mm |
| Length | 1-12m or as requested |
Available materials include: A36, A283, A285, Q195, Q215, Q235, Q345, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q390B, Q390C, Q390D, Q390E, Q420, Q420B, Q420C, Q420D, Q420E, Q460, Q460D, Q500C, Q500D, Q500E, Q550C, Q550D, Q550E, Q620C, Q620D, Q620E, Q690A, Q690B, Q690C, Q690D, Q690E, 16Mo3, 16MnL, 16MnR, 16Mng, 16MnDR, ST12, ST13, ST14, ST37, SPCC, SPCD, SPCE, DC01, DC02, DC03, DC04, SAE 1010, S235Jr, Ck75, SS400, Gr.A, Gr.B, Gr.C
Certificates: BV, TUV, ISO 9001:2008/BV
Standards: AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS
Coated with various paint systems:
- Top paint: PVDF, HDP, SMP, PE, PU
- Prime paint: Polyurethane, Epoxy, PE
- Back paint: Epoxy, Modified Polyester
Boiler Plate; Building industry, structural use, roofing, commercial use, household appliance, industry facilities, office buildings, Container Plate, automobile making, Electrical appliance, Locomotive and car, airlines, precision meter, Canned food packing, roofing sheet, window-shades, car ceiling, the shell of the car, air conditioner, outer shell of water machine, steel structure
| Tolerance | ±1% |
|---|---|
| Processing Services | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching, Polishing |
| Place of Origin | China |
| Alloy Type | Non-Alloy |
| Supply Ability | 5000-6000 Tons per Month |
|---|---|
| General Width | 910mm, 1010mm, 1219mm, 1220mm, 1250mm, 1500mm |
| Workflow | Hot rolled coil → Pickling → Cold rolling → Cover annealing → Skin pass → Coiling |
| Price Terms | CIF, CFR, FOB, EX-WORK |
- Reasonable price with excellent quality
- Abundant stock and prompt delivery
- Rich supply and export experience, sincere service
- Excellent appearance quality, surface can be polished or color coated
- Fire and heat resistance
- Hard, high strength performance
- Widely applicable in machinery, metal doors, beds, automotive, and construction
Packaging: Waterproof paper and steel strip packed. Standard export seaworthy package.
Payment Terms: L/C, T/T (30% Deposit)
