All Products
Product Details
| Material | Q235, Q345, Q195, Q215 | Wall Thickness | 0.4-25mm |
|---|---|---|---|
| Outer Diameter | 13 - 600 Mm | Length | 1-12m |
| Shape | Round, Square Or Rectangular | Technique | ERW /LSAW/SSAW |
Product Description
Q195, Q235 Carbon Steel Pipe
High-quality carbon steel pipes manufactured to meet various industrial standards and specifications.
| Place of Origin | China |
|---|---|
| Oiled or Non-oiled | Non-oiled |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Tolerance | ±1% |
| Special Pipe | Thick Wall Pipe, EMT Pipe |
Dimensions & Specifications
| Outer Diameter | 13 - 600 mm |
|---|---|
| Outer Meter | 10×10 - 600×600 mm |
| Wall Thickness | 0.4 - 25 mm |
| Length | 1 - 12 m |
| Shape | Round, Square or Rectangular |
| Items | 4, 6, 12 inch SCH 40, 80 black carbon steel pipe |
| Thickness | 0.35 - 100 mm |
Technical Specifications
| Processing Service | Bending, Welding, Decoiling, Punching, Cutting |
|---|---|
| Secondary Or Not | Non-secondary |
| Technology | Hot rolled, Cold rolled, Black annealed |
| Keyword | Welded steel pipe |
| End Protector | Plastic Pipe Cap |
| Standard | API, ASTM, BS, GB, API 5L, ASTM A106-2006, ASTM A53-2007, BS 1387, BS 1139, BS EN10219, GB 3087-1999, GB/T3901, EN, BS, JIS |
| Technique | ERW / LSAW / SSAW |
| Surface Treatment | Paint oil; Varnish; Galvanized; Galvanize the raw strip steel |
| Certificate | BSI, RoHS, SNI, BIS, SASO, SONCAP, SIRM, ISO9001, API, ISO |
Material Grades
10#, 20#, 45#, Q235, Q345, Q195, Q215, ST52, ST42, ST35, 10#-45#, Q195-Q345, ST35-ST52, Q235, Q235B, S275, S275jr, A53, ST37, ST52, Q195 → Grade B, SS330, SPHC, S185, Q215 → Grade C, CS Type B, SS330, SPHC, Q235 → Grade D, SS400, S235JR, S235JO, S235J2, Q345 → SS500, ST52
Applications
- Mechanical manufacture
- Construction field
- Metallurgy industry
- Farm vehicles
- Agriculture greenhouse
- Automotive industry
- Railway
- Highway guardrail
- Container frame
- Furniture
- Decoration
- Steel structure
- Chemical Fertilizer Pipe
- Structure Pipe
- Building Construction
Packaging & Payment
| Package | Standard Seaworthy Packaging tied with steel strips, then wrapped by plastic material or as request |
|---|---|
| Payment Term | L/C T/T (30% DEPOSIT) |
Product Display
