| Material | Q235, Q345, Q195, Q215 | Wall Thickness | 0.4-25mm |
|---|---|---|---|
| Outer Diameter | 13 - 600 Mm | Length | 1-12m |
| Shape | Round, Square Or Rectangular | Technique | ERW /LSAW/SSAW |
High-quality carbon steel pipes available in various grades including ST12, ST13, and ST14, manufactured to meet international standards for diverse industrial applications.
| Place of Origin | China |
|---|---|
| Oiled or Non-oiled | Non-oiled |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Tolerance | ±1% |
| Special Pipe Types | Thick Wall Pipe, EMT Pipe |
| Outer Diameter | 13 - 600 mm |
| Outer Dimensions | 10×10 - 600×600 mm |
| Wall Thickness | 0.4 - 25 mm |
| Length | 1 - 12 m |
| Shape | Round, Square or Rectangular |
| Available Sizes | 4, 6, 12 inch SCH 40, 80 black carbon steel pipe |
| Thickness Range | 0.35 - 100 mm |
Secondary Or Not: Non-secondary
Manufacturing Technology: Hot rolled, Cold rolled, Black annealed
Technique: ERW / LSAW / SSAW
Surface Treatment: Paint oil; Varnish; Galvanized; Galvanize the raw strip steel
End Protector: Plastic Pipe Cap
- Standards: API, ASTM, BS, GB, API 5L, ASTM A106-2006, ASTM A53-2007, BS 1387, BS 1139, BS EN10219, GB 3087-1999, GB/T3901, EN, BS, JIS
- Certificates: BSI, RoHS, SNI, BIS, SASO, SONCAP, SIRIM, ISO9001, API, ISO
10#, 20#, 45#, Q235, Q345, Q195, Q215, ST52, ST42, ST35, 10#-45#, Q195-Q345, ST35-ST52, Q235, Q235B, S275, S275jr, A53, ST37, ST52, Q195 → Grade B, SS330, SPHC, S185, Q215 → Grade C, CS Type B, SS330, SPHC, Q235 → Grade D, SS400, S235JR, S235JO, S235J2, Q345 → SS500, ST52
- Mechanical manufacture
- Construction field
- Metallurgy industry
- Farm vehicles
- Agriculture greenhouse
- Automotive industry
- Railway infrastructure
- Highway guardrail
- Container frame
- Furniture and decoration
- Steel structure
- Chemical fertilizer pipe
- Structure pipe
- Building construction
Payment Term: L/C T/T (30% DEPOSIT)
